Bireysel Emeklilik

Sigortacılık faaliyetleri, yapıları gereği riziko gerçekleşmeden önce önlem alma prensibine dayanır. Uzayan yaşam süreleri ve gitgide artan yaşam giderleri bireyleri aktif çalışma yaşamları sürerken geleceği düşünmeye yöneltir. Dünyada ve Türkiye’de özellikle emeklilik döneminde yaşanacak olan büyük gelir kaybı kaygı yaratır. Bu noktada önemli bir yatırım ve birikim alternatifi olarak ortaya çıkan bireysel emeklilik sistemi ikinci bir gelir kaynağı oluşturarak emeklilik dönemindeki bireylerin alışkın oldukları gelir düzeylerini korumalarına destek olur.

Bireysel Emeklilik ‌(‌BES) Nedir?

Kamuoyunda emeklilik sigortası olarak da adlandırılan bireysel emeklilik sistemi ‌(‌bes) mevcut sosyal güvenlik sistemlerinin tamamlayıcısı niteliğinde bir yatırım ve birikim sistemidir. Kümülatif büyüme esasıyla ve fonlama mantığıyla yapılandırılan ‌bes sistemi ile bireylerin kendilerinin belirledikleri tutarlardaki Katkı Payları veya yatırımları düzenli olarak bir havuzda toplanır ve sürekli fonlanarak emeklilik döneminde ikinci bir düzenli gelir veya toplu para almalarını sağlar. ‌Bes emeklilik sistemi dahilinde emeklilik birikimi yapmak isteyen sigortalıların ödedikleri tutarlar ‌Takasbank’da kendileri adına açılan özel hesaplarda değerlendirilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‌(‌BES) İşleyişi Nasıldır?

Bireysel emeklilik sistemi ile birikim yaparak ikinci bir düzenli gelir veya toplu para elde edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumlarınca ödenen mevcut emeklilik maaşınızın yanı sıra ikinci bir düzenli gelir de almak isterseniz minimum 10 yıl boyunca katkı payı ödeyerek ve 56 yaşını doldurarak ‌bes emeklisi olabilirsiniz. Ödeyeceğiniz katkı payı tutarları sizin tarafınızdan belirlenir ancak emeklilik döneminde oluşacak gelir kaybınızın telafisi için belirleyeceğiniz tutarların mevcut aylık brüt gelirlerinizin %10’u düzeyinde olması önerilir. Bireysel emeklilik sistemi ile birikim yapmak istediğinizde birikimlerinizin yönlendirileceği fonlar finansal risk profiliniz çıkartılarak belirlenir.

‌Bes sistemi bir emeklilik sistemi olduğu kadar bir yatırım modeli de olduğundan, ‌bes için ödediğiniz katkı payı tutarlarını finansal piyasalarda işlem gören tüm konvansiyonel yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Kamu Borçlanma Araçları Fonu ve Likit Fon gibi düşük riskli yatırım fonlarını seçebileceğiniz gibi, ‌eurobondlar ve hisse senetleri içeren ‌orta-yüksek riskli esnek emeklilik yatırım fonlarını da fon dağılımınıza ekleyebilirsiniz. Finansal piyasalardaki gelişmelere ve değişen yatırım tercihlerinize göre yıl içinde fon dağılımını 6 defaya kadar değiştirebileceğiniz bireysel emeklilik sistemi hesaplarınızı ‌Takasbank üzerinden her an görüntüleyebilirsiniz. Uzun dönemli gelir ve kazanç ihtiyaçlarınız doğrultusunda farklı birikim hedeflerine yönelik çok sayıda bireysel emeklilik sistemi sözleşmesi de edinebilirsiniz.

Niçin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Girmelisiniz?

Artan nüfus, uzayan yaşam süreleri, emeklilik dönemine girince yaklaşık 2/3 oranında düşen aylık geliriniz ikinci bir geliri ve güvenceyi gerekli kılar. İlerleyen yaşla birlikte emeklilik döneminizde yeniden istihdam piyasasına giremeyecek olmak da gelecek kaygılarınızı kaçınılmaz olarak arttırır. Kümülatif kazanç sağlayan ‌bes fonlama işleyişi, bireysel emeklilik sistemi ile ne kadar erken tanışırsanız emeklilik geliriniz açısından sizi o oranda kazançlı kılar. Mevcut sosyal güvenlik sistemleri ise sürekli artan nüfus, enflasyon oranları, ekonomik dalgalanmalar ve artan sağlık giderleriniz sebebiyle yaşam standartlarınızı korumada yetersiz kalır. İleri yaşlarda ikinci ve alternatif gelirler yaratmak güçleşeceği için aktif çalışma yaşamınız sürerken emeklilik sigortası edinmeniz sizi finansal açıdan avantajlı kılar.

Dilediğinizde prim ödemeye ara verme, sisteme toplu ara ödeme yapma, prim tutarlarınızı yükseltme veya düşürme, fon dağılımlarınızı değiştirme, süreç sonunda maaş veya toplu para alma gibi çok sayıda esneklik sunan bireysel emeklilik sistemi özgürce birikim yapmanız ve yaşlılık döneminde yaşam standartlarınızı korumanız için size destek olur. Belirli koşullarda hak sahibi olacağınız % 25 lere varan devlet katkısıyla kazançlarınızı arttırma olanağı da bulunan bireysel emeklilik sistemi, sunduğu esnekliklerle kendi tercih ve beklentilerinize göre zorlanmadan emeklilik birikimi yapmanızı olanaklı kılar.

Hızlı Teklif Al!